parallax background

Do 10 kusů, do 20 kusů a nad 20 kusů

Rozdíl v bezpečnosti závisí také na množství uložených zbraní. Dle tohoto parametru se pak trezory rozdělují na varianty do 10 kusů, do 20 kusů a nad 20 kusů.

Trezory do 10 ks zbraní bývají nejčastěji uzamykatelné ocelové bezpečnostní schránky nebo skříně, které jsou v souladu s požadavky normy ČSN EN 1143-1. Ta koresponduje s pravidly EU a definuje bezpečnost trezorů v případech, vyžadujících vyšší nároky na bezpečnost. Kromě toho musí tyto trezory splňovat podmínku, že jsou vybaveny vysoce bezpečnostním zámkem třídy A, a to dle CSN EN 1300.  Většinou se jedná o speciální objekty, které jsou pevně zabudovány do stěn nebo podlahy domu. V tomto případě není nezbytné, aby se jednalo o speciální uzamčenou místnost nebo prostory s trezorovými dveřmi, které jsou vyžadovány u většího počtu zbraní.

Nezapomeňte na limit počtu kusů střeliva

Bezpečnostní skříně, určené pro 10 a méně kusů zbraní, jsou vhodné pro dlouhé i krátké zbraně. Prostor na zbraně je vysoký obvykle 120 cm, ale mohou být i o něco vyšší. Vnitřní uspořádání těchto skříní zahrnuje kromě držáku pro 10 dlouhých zbraní také držák na čistící nářadí. Kromě toho jsou zde k dispozici často police pro odkládání krátkých zbraní. Samozřejmostí pak je uzavíratelná a uzamykatelná schránka na munici, v tomto případě do 10 tisíc kusů střeliva.

Při počtu zbraní do 10 ks nejsou tedy nároky na bezpečnostní schránku či skříň tak vysoké, což v praxi znamená, že na trhu se nachází nepřeberné množství jednoplášťových skříní, které sice splňují zákonné požadavky, ale ve skutečnosti jsou poměrně snadno dobytné. Proto je vhodné se soustředit i na renomé výrobce takového zařízení. Hlavně pozor na objekty, které připomínají odkládací skříňky v obchodech nebo šatní skříňky. Zkrátka a dobře jsou situace, kdy se šetřit rozhodně nevyplatí.

[adinserter block="1"]