Míra zabezpečení
Hlavním kritériem při výběru správného trezoru je samozřejmě míra jeho zabezpečení, tedy jeho schopnost odolat násilnému vniknutí. Tuto míru zjistíte podle certifikátu o zařazení do bezpečnostní třídy. Míru zabezpečení volte podle hodnoty obsahu vašeho trezoru.
Bezpečnostní třída, do které je konkrétní trezor zařazen, udává to, jak je trezor bezpečný a za jak dlouho se do něj může zloděj dostat. Nejlepší zabezpečení mají trezory patřící do vyšších tříd. O zařazení do tříd rozhoduje státem akreditovaná zkušebna podle Evropské normy 1143.1 nebo česká norma ČSN 916012. Odpor trezoru se vyjadřuje jednotkou odporu RU, přičemž čímž větší je hodnota tohoto ukazatele, tím větší je ochrana.
Podle normy ČSN 916012 se trezory dělí do tří tříd. Nejnižší kategorie bývá označována jako Třída 0. Tyto trezory by se dali popsat jako bezpečnostní schránky v jednoplášťovém provedení. Tato třída se dále dělí do tří dalších podskupin, a to do Třídy Z 1, Třídy Z 2 – standard aTřídy Z 3 – vyšší standard.
Bezpečnostní třídy
Trezor pro datové nosiče Sentry QE5541Další skupinou je Třída 1 – standard, které se výborně hodí například do domácností. Pokud chcete trezor větší kvality, poohlédněte se po trezorech patřících do Třídy 2. Nejlepší kvalitu ohledně bezpečnosti zajišťují trezory zařazené do Třídy 3.
[adinserter block="1"]Bezpečnostní třídy podle normy EN 1143.1 se dělí do sedmi tříd, které jsou označené 0 – VI. Do tříd 0 až 2 patří základní typy trezorů, kde můžete uchovávat peněžní částky do 1 000 000Kč. Do 10 mil. můžete uchovávat hotovost v trezorech patřící do tříd III a IV, které poskytují také vysokou míru bezpečnosti. Ty nejkvalitnější trezory ale samozřejmě patří do nejvyšších bezpečnostních tříd V a VI, které se hodí pro uchovávání větších částek okolo 30 mil. Kč.
V obchodem můžete narazit také na trezory bez certifikátu. V tomto případě se nejedná o trezory v pravém slova smyslu, ale o bezpečnostní schránky, které slouží k uchování menší hotovosti a některých dokumentů.